UGC

UGC “24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramını özgürlükler içinde kutlamak istiyoruz”


Uluslararası Gazeteciler Cemiyeti 24 Temmuz Basın Özgürlüğünün 113.Yıldönümünde açıklamada bulundu.
"Basın özgür olmadığı sürece demokrasiden bahsedilemez. Demokrasimizin gelişmesi, ülkemizin ilerlemesi, hedeflerine ulaşması için basının üzerine önemli görevler düşmektedir. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ‘“Basın, milletin müşterek sesidir. Bir milleti aydınlatma ve irşatta, bir millete muhtaç olduğu fikrî gıdayı vermekte, hulâsa bir milletin hedefi saadet olan müşterek bir istikamette yürümesini teminde, basın başlı başına bir kuvvet, bir mektep, bir rehberdir”
Türk Basınında sansürün kaldırılışının 113. Yıldönümünde; sansürün, otosansürün, baskının olmadığı, basının özgürce çalışabildiği, sosyal haklarının korunduğu, sadece düşündükleri ve düşündüklerini yazdıkları için hapislerde yatan gazetecilerin olmamasını diliyoruz.
Uluslararası Gazeteciler Cemiyeti olarak, Türkiye deki yerel ve ulusal basını tek çatı altında toplayarak tarafsız ve özgürce çalışmaları ve dünya da ki basın özgürlüğünün Türkiye de de uygulanması, Türk Basınının güçlenmesi için elimizden gelen tüm çabayı göstereceğiz.
Bıkmadan, usanmadan, zor koşullarda, büyük bir özveriyle görevlerini yerine getiren tüm meslektaşlarımızın 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramını kutlar, sağlık, mutluluk ve başarılar diliyoruz.”
UGC-Uluslararası Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu