16 Ocak Basın Onur Günü dolayısıyla UGC-Uluslararası Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu yazılı bir açıklama yaptı.

UGC-Uluslararası Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu  “Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 16 Ocak 1923’te İzmit Kasr-ı Hümayun’da gerçekleştirdiği ilk tarihi basın toplantısında, Kurtuluş Savaşı boyunca yazılarıyla, yaptıkları haberlerle Milli Mücadele’ye büyük katkılar sunan gazeteci ve yazarlarla ülkemizin geleceğini konuşmuş, onların fikirlerini alarak, Türkiye’nin yeni rotasını çizmiş ve Cumhuriyet’in temellerini atmıştır.

 Daha o yıllarda basının önemli bir toplumsal aktör olduğunun farkında olan Atatürk, Cumhuriyet’in ilanı gibi büyük bir olayı ilk olarak basın ile paylaşmıştır. Bu tarihi toplantıya tanıklık eden basın ise yorgun ve fakir düşmüş, ama onurunu hiçbir zaman yitirmemiş bir milleti tek bir amaç için bir araya getirecek sorumluluğun temsilcisi olmuştur.
Atatürk’ün, ilk basın toplantısını Kocaeli’nde gerçekleştirerek “‘Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir’ mesajını vermesi ve demokrasinin temel taşlarından biri olan basının önemini kamuoyuna ilk kez İzmit’ten duyurmuştur

16 Ocak, Atatürk’ün basına verdiği önemi ifade etmekte, bu günün Basın Onur Günü olarak kutlanması da basın mensuplarının, yazarların, Türkiye’nin kurtuluşu ve inşasına sundukları benzersiz katkıyı göstermektedir. Kamu yönetimi ile milletimiz arasında köprü görevi üstlenen basınımız, demokrasimizin ve Cumhuriyetimizin kökleşmesinde önemli bir yere sahiptir.

Kocaeli nde bu onurlu görevi üstlenen ve başarı ile yerine getiren basın ve basın temsilcilerinin Basın Onur Günü’nüzü kutlar, sevgi ve saygılarımızı sunarız.”

 

UGC-Uluslararası Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu

  •